W odwiedzinach u Papieża

W poniedziałek 16 września 2019 r., kiedy większość DARowiczów cieszyła się spokojnym popołudniem, 9-tka młodych rozpoczęła Mszą Św. swoją pielgrzymkę do Rzymu. Celem tej pielgrzymki było jedno spotkanie. Miało się one odbyć w Watykanie na placu św. Piotra. Osoba, z którą mieli się spotkać, ma w zwyczaju ukazywać się ubrana cała na biało. Aby się tam dostać, po Mszy Św. owa 9-tka wsiadała do busa i pojechała do...Burger Heaven. W końcu przed długą podróżą należy zjeść coś dobrego! Potem już wyruszyliśmy w drogę. 

Do Rzymu dotarliśmy około południa we wtorek i po chwili odpoczynku udaliśmy się na plac św. Piotra, by odebrać wejściówki na audiencję do papieża oraz by zwiedzić Bazylikę św. Piotra. Każdy z pielgrzymów zadzierał głowę w górę, by obejrzeć jak najwięcej mozaiek, ornamentów i zdobień. Tego dnia zobaczyliśmy również Zamek Świętego Anioła ─ miejsce, które w okresie średniowiecza i renesansu służyło papieżom jako więzienie i twierdza. Wieczorem cała grupa zasiadła do wspólnej włoskiej kolacji (wyjazd nie mógł się odbyć przecież bez skosztowania włoskiej pizzy!). W środę DARowicze wstali wcześnie rano, tak aby przygotować się na audiencję: dwóch z nas założyło sutanny, czworo ─ koszulki z logiem DARu, a troje ─ harcerskie, wodniackie mundury. W audiencji uczestniczyło również młode małżeństwo, które do papieża Franciszka udało się ubrane w stroje ślubne.

Podczas audiencji udało się nam usiąść jak najbliżej trasy przejazdu papieża i zobaczyć go z bliska. Młodej parze udało się z nim nawet porozmawiać! Papież pobłogosławił DARowiczów, a więc i również cały DAR. To chyba jeden z najwspanialszych prezentów na 50-lecie naszego duszpasterstwa. Po wspólnej modlitwie z papieżem rozpoczęliśmy zwiedzanie Rzymu, mając za przewodnika księdza Krzysztofa. Odwiedziliśmy m.in. Piazza Navona i kościół św. Agnieszki, Panteon i grób Rafaela Santi, Pomnik Wiktora Emanuela II (nazywany również Pomnikiem Ojczyzny), Kapitol i Bazylikę Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego, Forum Romanum, Koloseum, Bazylikę św. Jana na Lateranie i Święte Schody. Oczywiście czasu nie starczyło na to, by dokładnie zwiedzić Rzym, więc na pewno będziemy musieli jeszcze tam wrócić. Wieczór zakończyliśmy Mszą Św. i włoską kolacją (tak, znów jedliśmy pizzę). 

W czwartek rano po Mszy Św. przy grobie św. Jana Pawła II spakowaliśmy się i ruszyliśmy do Orivieto, by zwiedzić katedrę Duomo ─ miejsce cudu eucharystycznego, który dał początek świętu Bożego Ciała. Po modlitwie w katedrze oraz obiedzie wyruszyliśmy w drogę do Rybnika. Na plac przy DARze dotarliśmy około 5. 30 w piątek, kończąc tym samym naszą pielgrzymkę. Całej ekipie dziękuję! Dobrze było z Wami spędzić ten czas!

W składzie grupy znaleźli się: ks. Wojciech Iwanecki, ks. Krzysztof Nowrot, Marta Mańka-Dziąbkowska, Michał Dziąbkowski, Kamil Sidmiok, Miłosz Nosiadek, Bartosz Gliwa, Jan Gliwa, Weronika Kozaczko oraz Kasia i Witek Walaszek.

[tekst Weronika Kozaczko]

udostępnij