Podsumowanie roku 2023

Żegnamy rok 2023, który rozpoczął mój piąty rok w DARze (jubileusz? 😉
Jak co roku chciałbym przedstawić Wam krótkie podsumowanie naszej działalności i jak co roku zapowiadam, że jest co czytać…

Wybrane najważniejsze wydarzenia w minionym roku:
➡Kolęda w DAR-ze - jak co roku w Uroczystość Objawienia Pańskiego spotkaliśmy się na wspólnym kolędowaniu. Zorganizowaliśmy w tym dniu wspólnie z Hospicjum im. Św. Rafała Kalinowskiego koncert kolędowy (w kościele Matki Bożej Bolesnej) zespołu Chwila Nieuwagi. Po koncercie można było wesprzeć dobrowolną ofiarą nasze Niemedyczne Hospicjum Domowe im. św. Rafała Kalinowskiego Rybniku
➡”Wierzę w Kościół” - taki temat miały ubiegłoroczne rekolekcje wielkopostne prowadzone przez o. Patryk Osadnik OMI - duszpasterza NINIWA. Konferencje są do odsłuchania tutaj: https://youtube.com/playlist...
➡Narty DAR-u - w tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy w marcu wyjazd na narty. Zjeżdżaliśmy na Stubaiu. Warunki i ekipa dopisały! Od tego roku to kolejny „tradycyjny” wyjazd DARu 😉
➡Wigilia Paschalna - Liturgia była piękna a zaangażowanie członków wspólnoty ogromne. Jak co roku. Chwała Panu!
➡ Rekolekcje dla małżeństw i rodzin - po raz pierwszy kręgi Domowego Kościoła działające przy DARze wybrały się na swoje rekolekcje do Brennej. Wyjazd był tak udany, że jesteśmy umówieni na rok następny, więc narodziła się kolejna „tradycja” DARu.
➡Majówka DAR-u - w tym roku studenci i absolwenci wybrali się na weekend majowy w Karkonosze po stronie Czeskiej. Oprócz górskich wędrówek, integracji przy planszówkach i gotowaniu, mogliśmy poznać trochę czeski Kościół, dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza, który chętnie udostępnił nam kościół parafialny i uraczył nas wieloma opowieściami.
➡ @obserwujący - jak co roku reprezentacja DARu uczestniczyła w Festiwalu Życia w Kokotku, który w tym roku przybliżał uczestnikom postać Jana Chrzciciela. Wspaniała atmosfera, piękne duchowe przeżycia, ciekawi goście i koncerty… to wszystko i jeszcze więcej wydarzyło się w tych dniach w Kokotku.
➡Spływ Pilicą – odbył się w lipcu i był najkrótszym naszym spływem z uwagi na Światowe Dni Młodzieży.
➡Światowe Dni Młodzieży - trzytygodniowe wydarzenie, które obejmowało tak na prawdę cztery etapy: I Podróż na ŚDMy i zwiedzanie po drodze, II Dni w diecezji Braga, III Wydarzenia centralne w Lizbonie, IV Droga do domu i zwiedzanie w trakcie. Filmiki, rolki i posty, których mnóstwo jest na naszej stronie, pokazują jak niesamowite było to przeżycie. Wspólnota, która się tam zawiązała trwa nadal a jej członkowie będą zapewne dłuuuugo wspominać te wydarzenie.
➡Odpust w kościele akademickim - W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dziękowaliśmy Bogu za naszą wspólnotę i kościółek w którym gromadzimy się na Eucharystii. Słowo Boże głosił do nas ks. Łukasz Wieczorek (duszpasterz młodzieży w archidiecezji katowickiej Młodzi dla Młodych) a śpiewy na Mszy prowadził chór Rybnicki Wieczór Chwały.
➡Jesienna zaprawa DARu - odbyła się w ostatni weekend września. Znowu odwiedziliśmy chatkę w Brennej. Integrowaliśmy się i planowaliśmy nowy rok formacyjny.
➡”Pomoc osobom w kryzysie” - to temat spotkania z lekarzem psychiatrą Bożeną Szymik-Iwanecką, które idealnie wpisało się w październikowy klimat. Pani doktor odpowiadała także na pytania uczestników spotkania, których było bardzo dużo, gdyż temat jest dziś niezwykle ważny i aktualny.
➡Adwent w DARze - jak co roku postanowiliśmy zadbać o to, by czas oczekiwania na przyjście Pana miał szczególny charakter. Mieliśmy trzy postanowienia: lektura i rozważanie księgi Izajasza, uczestnictwo w rekolekcjach oraz zorganizowanie Szlachetna Paczka Rybnik.
➡”Chodźcie a zaobaczycie” - to temat ubiegłorocznych rekolekcji adwentowych. Prowadził je ks. dr Rafał Bogacki, na codzień redaktor Gość Katowicki i rzecznik prasowy Archidiecezja Katowicka. Homilie i konferencje są dostępne tutaj: https://youtube.com/playlist...
➡Szlachetna PACZKA - jako wspólnota koordynowaliśmy cztery paczki, które trafiły do potrzebujących w weekend finałowy. Dzięki wysiłkowi studentów, małżeństw spotykających się w kręgach, naszym przyjaciołom i anonimowym darczyńcom, mogliśmy zaspokoić doraźne potrzeby "naszych rodzin" i sprawić, że te święta będę jeszcze długo w ich pamięci.
➡Wigilijka DARu - jak co roku spotkaliśmy się po świętach na tradycyjnym spotkaniu wigilijno-prezentowo-kolędowym. Było nas ponad 50 osób! Było pyszne jedzenie, piękne prezenty i długie i radosne kolędowanie.

👇👇👇👇
W DARze działają następujące grupy: „Studenckie Piątki”, "obDARowani", wspólnoty małżeńskie, schola i liturgiczna służba ołtarza i i warsztaty filozoficzne. W ubiegłym roku dodatkowo w trzeci wtorek miesiąca spotykali się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie

👉 „Studenckie Piątki”
Spotkania dla studentów odbywają się w każdy piątek o godz. 19:00.�Każdy piątek jest tematyczny:�Pierwszy piątek miesiąca - Eucharystia o godz. 19:00 w kościółku akademickim, potem spotkanie integracyjne;�Drugi piątek miesiąca - spotkanie wokół tematu, konferencja, praca w grupach;�Trzeci piątek miesiąca - adoracja i wspólna modlitwa, po niej spotkanie integracyjne;�Czwarty piątek miesiąca - spotkanie z „gościem miesiąca”.�👉obDARowani
To wspólnota dla absolwentów, czyli wszystkich którzy skończyli studia (lub 25. rok życia) i szukają swojego miejsca w Kościele. Spotkania odbywają się w drugi i czwarty wtorek miesiąca o godz. 19:00. Inicjatywa, by założyć taką wspólnotę, wyszła ze środowiska samych DAR-owiczów.
👉Wspólnoty małżeńskie
W DAR-ze spotykają się cztery kręgi Domowego Kościoła. Dwa najmłodsze w tym roku zakończyły pilotaż, a pozostałe dwa trwają w formacji przewidzianej na pierwszy rok pracy po pilotażu.. Oprócz kręgów, duszpasterz akademicki towarzyszy także jednej Ekipie Notre Dame. W sumie opieką duszpasterską objęte jest dwadzieścia sześć par. Każda wspólnota ma swoje spotkanie z duszpasterzem raz w miesiącu, w terminie wcześniej ustalonym.
👉Schola i liturgiczna służba ołtarza
To wspólnoty spotykające się przede wszystkim na niedzielnej Eucharystii. Scholę tworzą osoby w różnym wieku, gitarzyści i śpiewacy, odpowiadający za animację śpiewów na Mszach Świętych. Ministranci to studenci, młodzi małżonkowie i licealiści, którzy służą przy ołtarzu zgodnie z wcześniej ustalonym grafikiem. Najstarszy z ministrantów pełni także funkcję kościelnego.
👉Warsztaty filozoficzne
W każdy wtorek miłośnicy filozofii spotykali się na warsztatach w siedzibie DAR-u. Prowadził je dr Michał Kapias.
👉Światowe Dni Młodzieży - spotkania odbywały się w trzeci wtorek miesiąca i były skierowane dla obu grup rybnickich: samolotowej (40 uczestników) i autokarowej (55 uczestników). Spotkania składały się z dwóch części: formacyjnej i organizacyjnej.
Oprócz grup formacyjnych w duszpasterstwie akademickim w Rybniku sprawowane są regularnie Msze Święte: w każdą niedzielę w kościółku akademickim o godz. 11:00 i 20:00 (od lipca do końca września nie ma Mszy Świętej o godz. 11:00) oraz od poniedziałku do piątku w kaplicy na kampusie o godz. 7:15 (od października do czerwca). W kaplicy trwa także wieczna adoracja Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.
➡Okazja do spowiedzi jest w niedzielę przed każdą Mszą Świętą. Wielu penitentów, głównie studentów, korzystało także z sakramentu pokuty i pojednania umawiając się na dogodny termin z duszpasterzem akademickim.
➡Duszpasterz akademicki w Rybniku posługuje także jako kapelan Niemedyczne Hospicjum Domowe im. św. Rafała Kalinowskiego Rybniku oraz jest katechetą w Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej. Prowadzi także audycje w Radio Katowice „Raban, czyli Kościół młodych”, która ukazuje się w czwarty poniedziałek miesiąca.
➡Duszpasterstwo Akademickie w Rybniku prowadzi także rozległą działalność w przestrzeni Internetu. DAR ma swoją stronę (www.dar.rybnik.pl), fanpage na Facebooku oraz profil na Instagramie. Wszystkie konferencje i homilie wygłaszane w kościółku akademickim są dostępne na kanale ks. Wojciecha Iwaneckiego, na platformie Youtube. Ponadto, duszpasterz akademicki wraz z ks. Piotrem Piekło i wolontariuszami prowadzą internetowy talk-show Święty Monitor który ma być odpowiedzią na wyzwania współczesnej ewangelizacji.
➡W maju udało mi się obronić pracę doktorską. Dzięki Wszystkim za wsparcie w trudnym dla mnie czasie!

➡Jeżeli przeczytałeś/aś do tego miejsca napisz w komentarzu: Chwała Panu!

Każdy kolejny rok uświadamia mi mocniej i dobitniej, że nie byłoby tego wszystkiego bez Bożej łaski i Waszej życzliwości oraz zaangażowania!
Wszystkim tworzący i wspierającym DAR dziękuję i błogosławię +

ks. Wojciech Iwanecki -�Wasz duszpasterz

ps. zdjęcie do posta (by Bartłomiej Serafin) z ostatniego spotkania świątecznego ❤

udostępnij