Żegnamy rok 2022, który naznaczony był wieloma trudnymi wydarzeniami (z wojną na Ukrainie na czele) ale jednocześnie był kolejnym rokiem formacyjnym w którym wydarzyło się dużo dobrego.
Poniżej prezentuje sprawozdanie z działalności DARu w minionym roku (jest baaardzo obszerne). Tylko najwytrwalsi przeczytają do końca ;)
Wybrane najważniejsze wydarzenia w minionym roku:
➡Kolęda w DAR-ze - jak co roku w Uroczystość Objawienia Pańskiego spotkaliśmy się na wspólnym kolędowaniu. Naszym gościem - kaznodzieją i kolędnikiem - był w tym roku ks. Szymon Karnówka
➡”Duchowe SPA. Wiara (od)nowa” - taki temat miały ubiegłoroczne rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. Rafała Kitka - redaktora radia eM. Wszystkie konferencje i homilie dostępne są pod linkiem: https://youtube.com/playlist?list=PLhC5S0l4uVmYT5BW4jJ4ZkUTC_IxuvDg8
➡Tomasz Samołyk - był gościem miesiąca marca. Spotkaliśmy się w salkach rybnickiej bazyliki. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością.
➡Początek wieczności - czyli Monika i Marcin Gomułkowie przyjechali do nas by zaświadczyć o pięknie miłości małżeńskiej. Odpowiadali także na pytania dotyczące budowania dobrych relacji damsko-męskich.
➡Półki dobra - to rybnicka inicjatywa wsparcia Ukraińców. Jako DAR dołożyliśmy mały kamyczek do tego wielkiego dzieła organizując środki i pomagając w rozdawaniu ich uchodźcom. Naszemu wolontariatowi towarzyszyła także wspólna modlitwa na discordzie. Codziennie modliliśmy się dziesiątkę różańca w intencji pokoju.
➡Wigilia Paschalna - pierwszy raz odkąd jestem w DAR-ze mogłem przewodniczyć ceremonii Wigilii Paschalnej w kościółku akademickim. Liturgia była piękna a zaangażowanie członków wspólnoty ogromne.
➡Majówka DAR-u - w tym roku studenci i absolwenci wybrali się na weekend majowy w Tatry Słowackie i był to zdecydowanie dobry wybór! Cisza, spokój i piękno otaczającej nas przyrody oraz długie wieczory spędzone na integracji zostały w naszej pamięci.
➡ Festiwal Życia - od 4 do 10 lipca reprezentacja DARu uczestniczyła w Festiwalu Życia w Kokotku, który w tym roku przybliżał uczestnikom postać Maryi. Wspaniała atmosfera, piękne duchowe przeżycia, ciekawi goście i koncerty… to wszystko i jeszcze więcej wydarzyło się w tych dniach w Kokotku.
➡Spływ Krutynią – odbył się w dniach od 1 do 7 sierpnia i był najliczniejszym spływem jaki do tej pory zorganizowaliśmy w DARrze. 26 śmiałków przemierzało rzekę i jeziora podziwiając mazurski krajobraz.
➡Odpust w kościele akademickim - W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dziękowaliśmy Bogu za naszą wspólnotę i kościółek w którym gromadzimy się na Eucharystii. Słowo Boże głosił do nas ks. Waldemar Maciejewski (moderator archidiecezjalny Ruchu Światło - Życie) a śpiewy na Mszy prowadził chór Rybnickich Wieczór∑ Chwały.
➡Jesienna zaprawa DARu - odbyła się w ostatni weekend września. Znowu odwiedziliśmy chatkę w Brennej. Integrowaliśmy się i planowaliśmy nowy rok formacyjny.
➡”Profilaktyka zdrowia psychicznego” - to temat spotkania z lekarzem psychiatrą Bożeną Szymik-Iwanecką, które idealnie wpisało się w październikowy klimat. Pani doktor odpowiadała także na pytania uczestników spotkania, których było bardzo dużo, gdyż temat jest dziś niezwykle ważny i aktualny.
➡”Czy Jezus oglądałby Netflixa?” - to temat spotkania z twórcami podcastu Kultura Poświęcona (Klubu Jagiellońskiego), które odbyło się 18 listopada. Po konferencji trójki naszych gości miała miejsce debata oksfordzka, która była niezwykle emocjonująca i odkryła talenty oratorskie wielu DARowiczów.
➡Arcybiskup Adrian Galbas - był naszym gościem w grudniu. Pokazał nam jak historia Abrahama może być naszą historią wiary i odpowiadał na (niełatwe) pytania.
➡Adwent w DARze - jak co roku postanowiliśmy zadbać o to, by czas oczekiwania na przyjście Pana miał szczególny charakter. Mieliśmy trzy postanowienia: codzienna modlitwa na discordzie dziesiątką różańca świętego za jedną osobę ze wspólnoty, uczestnictwo w rekolekcjach oraz zorganizowanie Szlachetna PACZKi.
➡”Jak zostać WODZEM?” - to temat ubiegłorocznych rekolekcji adwentowych. Prowadził je oczywiście o. Tomasz Nowak/Wódz! Homilie i konferencje są dostępne tutaj: https://youtube.com/playlist?list=PLhC5S0l4uVmZmTM9YU7vU2V0K0Eb-9HeV
➡Szlachetna PACZKA - jako wspólnota koordynowaliśmy cztery paczki, które trafiły do potrzebujących w weekend finałowy. Dzięki wysiłkowi studentów, małżeństw spotykających się w kręgach, naszym przyjaciołom i anonimowym darczyńcom, mogliśmy zaspokoić doraźne potrzeby "naszych rodzin" i sprawić, że te święta będę jeszcze długo w ich pamięci.
➡Wigilijka DARu - jak co roku spotkaliśmy się po świętach na tradycyjnym spotkaniu wigilijno-prezentowo-kolędowym. Było nas ponad 50 osób! Było pyszne jedzenie, piękne prezenty i długie i radosne kolędowanie. Odczytaliśmy także list od naszej Kingi, która odbywa swój nowicjat w Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek dla Polonii.
👇👇👇👇
W DARze działają następujące grupy: „Studenckie Piątki”, "obDARowani", wspólnoty małżeńskie, schola i liturgiczna służba ołtarza, kurs przedmałżeński i warsztaty filozoficzne.
👉 „Studenckie Piątki”
Spotkania dla studentów odbywają się w każdy piątek o godz. 19:00. Każdy piątek jest tematyczny: Pierwszy piątek miesiąca - Eucharystia o godz. 19:00 w kościółku akademickim, potem spotkanie integracyjne; Drugi piątek miesiąca - spotkanie wokół tematu, konferencja, praca w grupach; Trzeci piątek miesiąca - adoracja i wspólna modlitwa, po niej spotkanie integracyjne; Czwarty piątek miesiąca - spotkanie z „gościem miesiąca”. W okresie od stycznia do maja, gdy nie mogliśmy się spotykać w ośrodku, robiliśmy to zdalnie. Udało się także kilka razy wyjechać razem w góry, żeby podtrzymać wspólnotowe więzi. Studenci liczebnie rosną w siłę, zaangażowanych jest ponad czterdzieści osób. Częśc studentów w naturalny sposób przeszła do nowej wspólnoty: "obDARowani"
👉obDARowani
To wspólnota dla absolwentów, czyli wszystkich którzy skończyli studia (lub 25. rok życia) i szukają swojego miejsca w Kościele. Spotkania odbywają się w drugi i czwarty wtorek miesiąca o godz. 19:00. Inicjatywa, by założyć taką wspólnotę, wyszła ze środowiska samych DAR-owiczów. Wspólnota liczy ok. dwudziestu członków.
👉Wspólnoty małżeńskie
W DAR-ze spotykają się cztery kręgi Domowego Kościoła. Dwa najmłodsze w tym roku zakończyły pilotaż, a pozostałe dwa trwają w formacji przewidzianej na pierwszy rok pracy po pilotażu.. Oprócz kręgów, duszpasterz akademicki towarzyszy także jednej Ekipie Notre Dame. W sumie opieką duszpasterską objęte jest dwadzieścia sześć par. Każda wspólnota ma swoje spotkanie z duszpasterzem raz w miesiącu, w terminie wcześniej ustalonym.
👉Schola i liturgiczna służba ołtarza
To wspólnoty spotykające się przede wszystkim na niedzielnej Eucharystii. Scholę tworzą osoby w różnym wieku, gitarzyści i śpiewacy, odpowiadający za animację śpiewów na Mszach Świętych. Ministranci to studenci, młodzi małżonkowie i licealiści, którzy służą przy ołtarzu zgodnie z wcześniej ustalonym grafikiem. Najstarszy z ministrantów pełni także funkcję kościelnego.
👉Kurs nauk przedmałżeńskich
W tym roku dokonała się zmiana na stanowisku prowadzących. Państwa Teresę i Mariana Szydłów zastąpili: Elżbieta i Marek Staszkowie. W minionym roku odbyła się tylko jedna sesja - wiosenna.
👉Warsztaty filozoficzne
W każdy wtorek miłośnicy filozofii spotykali się na warsztatach w siedzibie DAR-u. Prowadził je dr Michał Kapias.
Oprócz grup formacyjnych w duszpasterstwie akademickim w Rybniku sprawowane są regularnie Msze Święte: w każdą niedzielę w kościółku akademickim o godz. 11:00 i 20:00 (od lipca do końca września nie ma Mszy Świętej o godz. 11:00) oraz od poniedziałku do piątku w kaplicy na kampusie o godz. 7:15 (od października do czerwca). W kaplicy trwa także wieczna adoracja Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.
➡Okazja do spowiedzi jest w niedzielę przed każdą Mszą Świętą. Wielu penitentów, głównie studentów, korzystało także z sakramentu pokuty i pojednania umawiając się na dogodny termin z duszpasterzem akademickim.
➡Duszpasterz akademicki w Rybniku posługuje także jako kapelan Niemedyczne Hospicjum Domowe im. św. Rafała Kalinowskiego Rybniku oraz jest katechetą w Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku. Prowadzi także audycje w Radio Katowice „Raban, czyli Kościół młodych”, która ukazuje się w czwarty poniedziałek miesiąca oraz pisze rozprawę doktorską pod kierunkiem Ks. Jerzy Szymik na Wydział Teologiczny UŚ
➡Duszpasterstwo Akademicki w Rybniku prowadzi także rozległą działalność w przestrzeni Internetu. DAR ma swoją stronę (www.dar.rybnik.pl), fanpage na Facebooku oraz profil na Instagramie. Wszystkie konferencje i homilie wygłaszane w kościółku akademickim są dostępne na kanale ks. Wojciecha Iwaneckiego, na platformie Youtube. Ponadto, duszpasterz akademicki wraz z ks. Piotrem Piekło i wolontariuszami prowadzą internetowy talk-show Święty Monitor który ma być odpowiedzią na wyzwania współczesnej ewangelizacji.
➡Do tego wszystkiego, w między czasie, udało mi się napisać pracę doktorską, ale na razie nie ma się czym chwalić bo jeszcze nie obroniona. Czekam na jej recenzje ;)
➡Jeżeli przeczytałeś/aś do tego miejsca napisz w komentarzu: Chwała Panu!
Każdy kolejny rok uświadamia mi mocniej i dobitniej, że nie byłoby tego wszystkiego bez Bożej łaski i Waszej życzliwości. i zaangażowania!
Wszystkim tworzący i wspierającym DAR dziękuję i błogosławię +
ks. Wojciech Iwanecki Wasz duszpasterz