Koncert muzyki renesansowej

Serdecznie zapraszamy na niezwykły koncert, podczas którego usłyszymy renesansową muzykę wykonywaną na lirze korbowej, fletach renesansowych i kontrabasie.
Koncert odbędzie się we wtorek 25.04.2023 o godz. 19:00 w kościółku akademickim w Rybniku.
WSTĘP WOLNY
Będzie możliwość dobrowolnego wsparcia muzyków po koncercie.


Opis tego wydarzenia:
Saüc Ensemble stara się ożywić muzykę Renesansu i basenu Morza Śródziemnego. Mieszając wpływy wschodnie i zachodnie tworzymy piękny muzyczny dialog. W świecie, w którym podziały stają się coraz silniejsze, muzyka może pomóc nam je przezwyciężyć. Dołącz do nas w muzycznej podróży przez Wschód i Zachód, i odkryj, jak muzyka i kultura wpływają na siebie nawzajem.
Saüc przedstawia występ, który zachwyci i przeniesie do odległej epoki z pikantnym akcentem, do Mármary.

Muzycy:
Sergio González to muzyk grający na lirze korbowej (ang. Viola de Roda) i bardzo dobry nauczyciel pochodzący z Barcelony. Studiował pod kierunkiem najwybitniejszych muzyków, w tym kreteńskiego mistrza lutni Kelly'ego Thomy, który dał mu możliwość opracowania nowego języka, który łączy śródziemnomorskie frazy i ornamentykę z podejściem historycznym do źródeł Średniowiecznych i Renesansowych.
Sergio jest bardzo zainteresowany historycznym i kulturowym kontekstem muzyki, którą gra. Nieustannie zgłębia tradycje muzyczne różnych regionów i okresów, aby lepiej zrozumieć muzykę, którą kocha.
Pasja Sergio do muzyki zaprowadziła go na cały świat, gdzie prowadził seminaria i występował w wielu krajach (Hiszpania, Francja, Belgia, Szwajcaria, Holandia, Włochy, Niemcy, Czechy, Polska, Grecja, Turcja, Wielka Brytania, USA ...)

Daïna Mateu jest specjalistką od fletów renesansowych (ang. Early Flutes), urodzoną w Barcelonie. Uczyła się u najbardziej szanowanych wykonawców na świecie, takich jak między innymi Marc Hantaï, Bartold Kuijken i Kate Clark, uzyskując cenny wgląd w techniczne i stylistyczne aspekty gry na flecie.
Daïna zdobyła bogatą wiedzę i doświadczenie poprzez studia w najbardziej renomowanych europejskich instytucjach i uczelniach muzycznych; uzyskała tytuł licencjata z „Muzykologii w dziedzinie muzykologii historycznej i zarządzania muzyką” na Universitat Autonoma w Barcelonie. Ukończyła studia licencjackie z interpretacji muzyki dawnej w Escola Superior de Musica w Katalonii, a obecnie kończy "Europejskie studia magisterskie z interpretacji muzyki dawnej” w Koninklijk Conservatorium w Hadze (Holandia) i Janáčkova Akademie Múzických Umění w Brnie (Czechy).
Daïna grała w różnych zespołach i orkiestrach barokowych, koncertując w takich krajach jak Hiszpania, Szwajcaria, Polska, Francja, Holandia i Czechy.
Pozwól nam przenieść Cię do epoki, w której świat przeżywał czas wielkich zmian i odkryć, kiedy Da Vinci i Michał Anioł tworzyli arcydzieła, które przetrwały próbę czasu, kiedy przełomowe odkrycie Kopernika, iż Ziemia nie jest centrum wszechświata, rzuciło wyzwanie tradycyjnym wierzeniom i zapoczątkowało nowe idee, Renesans.
Morze Śródziemne oznacza połączenie, wraz z mieszanką wpływów kulturowych i stylów muzycznych, nasze morze od dawna jest źródłem inspiracji dla muzyków i kompozytorów, z żywymi tańcami i egzotycznymi rytmami. Nasz koncert jest hołdem dla tego bogatego dziedzictwa muzycznego i zaprasza do odkrycia połączenia wschodu i zachodu przez Morze Śródziemne.
Usiądź wygodnie, zrelaksuj się i pozwól muzyce zabrać Cię w podróż w czasie i przestrzeni.

PROGRAM KONCERTU
La Tricotea - Franco Alonso (1490-1520)
Κρυφά για σένα θα πονώ, Krifa gia sena tha pono - Tradycja (Trad.) grecka
Si Abra en este baldrés - Juan del Encina (1468-1529)
Encúbrase el mal que siento - Mateo Flecha "Starszy" (1481-1533)
Tekez - Trad. turecka w 9/8
Nevesser nefes - Trad. turecka
Ay triste que vengo - Juan del Encina (1468-1529)
Sandansko Horo - Trad. bułgarska w 22/8
Majsko horo - Trad. bułgarska w 18/8
Fata la Parte - Juan del Encina (1468-1529)
Hoy comamos y bebamos - Juan del Encina (1468-1529)
Rodrigo Martinez – Anon. Cancionero de Palacio (1490-1520)
Mandilatos - Trad. grecka w 7/8
Kelil Kopanitsa - Sergio González w 11/8

udostępnij